Rzym - przewodnik

O RZYMIE

Historia
Demografia
Rząd i polityka
Ekonomia
Koszty Życia
Pogoda

PODRÓŻ DO RZYMU

Tanie loty
Porty lotnicze
Koleje i dworce
Transport Publiczny
Konsulaty i Ambasady
Ważne informacje
Przydatne telefony

CO WARTO ZOBACZYĆ

Budowle religijne
Muzea, pałace, teatry
Zabytki
Place i ogrody

ROZRYWKA

Restauracje
Nocne Życie
Zakupy
Plaże

WATYKAN

Historia
Papież
Dojazd
Ciekawostki
Gastronomia

HOTELE

Hotele 1 gwiazdkowe
Hotele 2 gwiazdkowe
Hotele 3 gwiazdkowe
Hotele 4 gwiazdkowe
Hotele 5 gwiazdkowe
Wyszukuwanie hoteli

Rzym - Transport publiczny, komunikacja miejska


System transportu publicznego w Rzymie zarządzany jest przez kilka firm: Atac, Cotral, FS. Sieć komunikacyjna jest dosyć dobrze rozwinięta i pokrywa zasięgiem całe miasto oraz tereny podmiejskie. W jej skład wchodzą linie autobusowe, tramwajowe, metro oraz kolej podmiejska. Co więcej, na wszystkie środki komunikacji obowiązują te same bilety, także bez problemu w ciągu obowiązującego czasu można przesiadać się pomiędzy dowolnymi środkami transportu. Bilet należy zakupić przed wejściem do pojazdu (np. w kiosku) i koniecznie go skasować. Kary za przejazd bez ważnego biletu są znaczne, a kontrolerzy nie dają się nabierać na „niedoinformowanych” turystów.

Pomimo tak rozwiniętej sieci komunikacyjnej przejazd po Rzymie może okazać się trudny i uciążliwy. Miasto jest zatłoczone i często zakorkowane. Dodatkowo wiele miejsc, szczególnie w okolicach historycznego centrum, jest wyłączonych z ruchu kołowego oraz objętych zakazem parkowania. Na szczęście sama centralna część miasta nie jest bardzo rozległa, sugerujemy więc zwiedzać ją po prostu pieszo. Zdecydowanie natomiast odradzamy poruszanie się własnym samochodem, w całym Rzymie jest bowiem zaledwie kilka dostępnych parkingów, które z reguły i tak są zajęte.


Autobusy i tramwaje

Sieć komunikacji miejskiej Rzymu obejmuje 287 linii autobusowych dziennych, 27 nocnych i 7 tramwajowych. Linie dzienne obsługiwane są w godzinach od 5:30 do 24:00, natomiast nocne, oznaczone literą N przed numerem, zapewniają transport od 00:10 do 5:30.
Numery linii dziennych miejskich poprzedzone są literą U, linie ekspresowe oznaczone są jako X, natomiast autobusy kursujące na krótkich, regularnych trasach - jako E.


Linie specjalne

Autobus 101 – linia turystyczna, jego trasa biegnie poprzez kluczowe punkty miasta, najciekawsze historyczne zabytki i najbardziej interesujące miejsca. „Wycieczka” trwa ok. 2 godziny. Autobus odjeżdża ze stacji Termini od Poniedziałku do Soboty o godz. 14:30.
Archeobus – trasa prowadzi pomiędzy najstarszymi obiektami Rzymu, m.in. Via Appia Antica.


Metro

Na system rzymskiego metra składają się dwie linie: A i B, łączące przeciwległe punkty miasta i przecinające się przy stacji kolejowej Termini, a więc w najbardziej dogodnym miejscu przesiadek w Rzymie. Kursuje codziennie od 5:30 do 23:30, pociągi odjeżdżają co 5-10 minut, zależnie od pory dnia.
Linia A prowadzi z Tuscolana w południowo-wschodniej części Rzymu, poprzez centrum aż do położonego na zachodzie Prati.
Linia B łączy leżące na południu EUR z północną częścią miasta. Jego trasa prowadzi koło Basilica San Paolo, Koloseum oraz stacje kolejowe Osteinse, Tiburtina i Termini.


Kolej podmiejska

Po Rzymie można poruszać się także pociągami podmiejskimi. Na terenie miasta znajduje się 6 kluczowych stacji kolejowych: Flaminio, Trastevere, Ostiense, Termini, Tiburtina i Tuscolana.

Trasy pociągów:
Ostiense – Ostia - do nadmorskiej dzielnicy Rzymu (Ostia), kursuje od 5:18 do 23:30,
Piazzale Flaminio – Prima Porta – do północnych dzielnic miasta: Parioli, Flaminio, Saxa Rubra; kursuje od 5:45 do 22:10,
Roma Laziale – Giardinetti – do wschodnich dzielnic miasta: Centocelle, Casilino, Torre Maura, Giardinetti; kursuje od 5:30-21:30.


Taksówki

Dobrym, aczkolwiek nieco kosztownym sposobem na przejazdu przez Rzym są taksówki (w białym lub żółtym kolorze). Taksówkę najlepiej wziąć z postoju taksówek (nie ma tu taksówek krążących po mieście) lub zamówić. Należy pamiętać, że w tym wypadku taksometry często włączane są tuż po złożeniu zamówienia, a nie z chwilą rozpoczęcia jazdy.


Wyszukaj hotel w Rzymie

Data od:       Data do:       


Sitemap | Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu rzymprzewodnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) RZYMPRZEWODNIK.PL 2009-2010